Własnoręczne murowanie grilla ogrodowego – kilka porad

Własnoręczne murowanie grilla ogrodowego - kilka porad

Grillowanie jest dobrym sposobem na miłe spędzenie wiosennych i letnich popołudni w gronie rodziny i przyjaciół. W naszym kraju cieszy się wielką popularnością. Żeby jednak rozkoszować się niepowtarzalnym smakiem naszych ulubionych specjałów, musimy mieć najpierw grill. Oczywiście możemy go kupić w sklepie. Jeśli jednak grillujemy zwykle we własnym ogrodzie, możemy go sobie sami zbudować. Będzie wtedy nie tylko urządzeniem do przygotowywania przysmaków, ale również ozdobą naszego ogrodu.

 

Murowanie w ogrodzie należy poprzedzić głębszym zastanowieniem się nad miejscem, w którym chcemy nasz grill postawić.
Możemy go wymurować w odległej zacisznej części ogrodu, ma to jednak swoje wady – wszystkie artykuły i sprzęty trzeba będzie donosić z domu. Jeśli natomiast wzniesiemy go tuż przy tarasie, cały urok obcowania z naturą bezpowrotnie pryśnie. Najlepiej więc usytuować go gdzieś pomiędzy.

 

Murarstwo ogrodowe musi cieszyć oko, dlatego tak ważne jest to z jakich materiałów zamierzamy zbudować nasz grill, czy odpowiednio komponuje się z otoczeniem, czy pasuje do architektury otaczających go budowli. Materiały powinny nawiązywać do tych, z jakich wykonana jest elewacja naszego domu, taras i inne budowle ogrodowe.

 

Najważniejsza w grillu jest wygoda jego obsługi, dlatego powinien być w miarę wysoki, tak byśmy nie musieli się wytężać i schylać do niego. Musi być również stabilny i trwały, murowanie grilla w ogrodzie z cegły jest więc praktycznym i rozsądnym pomysłem. Cegła do budowy grilla nie musi być koniecznie pełna, można też użyć tej tańszej, drążonej.

 

Budowa grilla krok po kroku wygląda następująco:

 

 • Murarstwo ogrodowe rozpoczynamy od wyznaczenia zarysu grilla, opierając się o nasz projekt wyznaczamy plac budowy, oznaczamy go wbijając paliki, między nimi rozciągamy sznurek i rozpoczynamy kopanie wykopu pod płytę fundamentową naszego grilla.
 • Następną rzeczą na jakiej polegać będzie murowanie w ogrodzie grilla jest przygotowanie płyty fundamentowej. Na dnie wykopanego dołu układamy warstwę żwiru, później ubijamy ją. Teraz musimy sprawdzić, czy podsyp trzyma poziom. Jeśli nie, musimy go skorygować.
 • Teraz możemy już wylać warstwę betonu najlepiej klasy B15 lub zbliżonej, po czym wyrównujemy jego powierzchnię pacą. Nasz fundament musi wiązać przez około dwa tygodnie. Jeśli panują upały polewamy beton wodą.
 • Po upływie dwóch tygodni oczyszczamy naszą płytę fundamentową, układamy na niej na sucho zarys grilla, szczególnie baczną uwagę zwracając na odpowiednie wyprofilowanie kątów prostych w narożnikach grilla.
 • By rozpocząć murarstwo ogrodowe musimy najpierw przygotować zaprawę. Najlepiej użyć gotowej zaprawy przeznaczonej specjalnie do murowania klinkieru. Mieszamy ją przystosowanym do tego celu mieszadłem albo po prostu wiertarką z mieszadłem
 • Rozpoczynamy murowanie w ogrodzie naszego grilla. Wykładamy zaprawę na płytę fundamentową, na zaprawie układamy pierwszą warstwę cegieł. Ważne, by między cegłami umieścić elementy dystansowe, nasz grill ma być przecież równy i estetyczny. Cały czas sprawdzamy, czy trzyma poziom, ewentualne błędy korygujemy za pomocą młotka murarskiego. Przy naszej budowie potrzebne będą również połówki cegieł, najlepiej przecinać je szlifierką kątową, chyba że mamy wielką wprawę w używaniu młotka murarskiego.
 • W taki sam sposób, w jaki położyliśmy pierwszą warstwę cegieł, układamy kolejne warstwy cegieł, cały czas pilnując pionu i poziomu oraz kątów prostych narożników. Warstwy cegieł oddzielamy listwami dystansowymi.
 • Murowanie w ogrodzie grilla wkracza w etap obmurowania paleniska. W odpowiednim miejscu robimy tymczasową podporę z dociętej na wymiar płyty albo deski oraz krawędziaków, następnie sprawdzamy czy trzyma poziom, jeśli nie korygujemy. Teraz cegły układane są prostopadle do poprzedniej warstwy.
 • Przystępujemy do mocowania metalowych płaskowników. Przycięte na wymiar płaskowniki, pokryte uprzedni farbą antykorozyjną, umieszczamy na miejscach ich mocowań. W miejscach tych mocowań ułożyliśmy wcześniej zaprawę murarską i elementy dystansowe, które mają za zadanie wyznaczać grubość spoiny.
 • Kolejnym krokiem jest położenie na murze elementów dystansowych o takiej wysokości, że ich górne powierzchnie pokrywają się z górnymi powierzchniami płaskowników. Kończymy, układając warstwę cegieł dłuższymi brzegami ku środkowi grilla.
 • Przystępujemy do wzmacniania konstrukcji. W cegłach leżących na płaskownikach od frontu grilla wiercimy otwory i przewlekamy przez nie krótkie pręty.
 • Murarstwo ogrodowe wkracza w ostatni etap. Płaskowniki umieszczamy między kolejnymi warstwami cegieł, będą one służyć jako prowadnice rusztu. Upewniamy się prętem o wymiarach równych wymiarom rusztu, czy prowadnice leżą w odpowiedniej odległości.
 • Nasz grill jest już prawie gotowy, zostało nam już tylko kilka rzeczy do zrobienia. Należy do nich ułożenie bruku na wypoziomowanej wcześniej podsypce piaskowo cementowej.
 • Jeszcze zabiegi czysto kosmetyczne, czyli wypełnienie spoin za pomocą takiej samej zaprawy, jakiej wcześniej używaliśmy do murowania. użyliśmy do murowania.
 • Możemy już w miejscu paleniska umieścić odpowiednio dociętą blachę, natomiast w prowadnice płaskowników wsunąć dopasowany na rozmiar ruszt.

 

Murowanie w ogrodzie naszego grilla jest skończone. Teraz musimy poczekać jeszcze dwa tygodnie, przez ten czas będzie schła zaprawa. Po dwóch tygodniach możemy rozpalić ogień w naszym grillu, wyłożyć na ruszt nasze ulubione smakołyki, rozkoszować się ich zapachem i myślą, że własnoręcznie wymurowaliśmy grill ogrodowy, który cieszy teraz oczy nasze, naszej rodziny i przyjaciół.