Jak zostać murarzem

Jak zostać murarzem

Budowa to często skomplikowane przedsięwzięcie inżynieryjne, na którym współpracuje ze sobą wielu specjalistów. By zakończyło się ono powodzeniem, konieczne jest zgranie ekipy i doświadczenie oraz fachowość poszczególnych członków tejże ekipy.

 

Murarz – charakterystyka pracy

 

Jednym z podstawowych pracowników budowlanych jest murarz, do jego fachu należy stawianie ścian, fundamentów oraz stropów. Proces ten poprzedzić muszą jednak czynności związane z przygotowaniem placu budowlanego i wiele prac okołobudowlanych, które także należą do jego profesji. Murarz musi potrafić czytać plan budowy, by wiedzieć, jak wyglądać ma dany element konstrukcyjny, który przyjdzie mu realizować. Do zakresu jego pracy należy też ustawianie rusztowania oraz obsługa urządzeń związanych np. z przygotowaniem zaprawy. W wypadku wylewek przygotowuje szalunek, czyli formę, w którą wlewany jest beton. Samo murowanie polega na układaniu na zaprawie cegieł, bloczków budowlanych, kamieni oraz innych elementów konstrukcyjnych.

 

Murarstwo ogrodowe jest jedną z opcji, jaką może wybrać murarz w swojej karierze zawodowej. Murowanie w ogrodzie różnego rodzaju budowli np. murków, altan, wędzarni, grillów, itd, to często intratna profesja. Same konstrukcje nie są może zbyt skomplikowane inżynieryjnie, ale przy ich wznoszeniu potrzebna jest wielka dokładność i zmysł estetyczny.

 

Niezbędne wykształcenie

 

Żeby zostać murarzem trzeba ukończyć trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową o profilu budowlanym. Naukę kończy egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Szkolenia zawodowe to inna droga kształcenia zapewniająca odpowiednie kwalifikacje. Najważniejsze jest również doświadczenie, a to zdobywa się na placu budowy.

 

Murarz może również zajmować się pracami rozbiórkowymi. Prace budowlane wykonuje się prawie zawsze w ciągu dnia, zatrudnianie murarzy w systemie zmianowym zdarza się bardzo rzadko. Normą jest częsta zmiana miejsca pracy – kończy się jedną budowę zaczyna drugą. Z tych względów murarstwo ogrodowe zapewnia pewien rodzaj stabilizacji, pracuje się wprawdzie w coraz to innych ogrodach, ale za teren swojej pracy można wybrać większe miasto, samemu ustalić sobie godziny pracy i zawsze być na kolację w domu. Murowanie w ogrodzie wymaga jednak zręczności, wytrwałości oraz wytrzymałości fizycznej.

 

Wymagania zdrowotne

 

 • Każdy kandydat na murarza musi przejść specjalistyczne badania lekarskie, mieć sprawny wzrok, słuch, koordynację wzrokowo-słuchową oraz poczucie równowagi.
 • Osoby nieletnie w przedziale wiekowym między piętnaście a osiemnaście lat także mogą zdobyć kwalifikacje murarza, ucząc się w Ochotniczych Hufcach Pracy.

 

Zarobki

 

Zarobki murarzy nie są duże, wahają się też w zależności od sezonu, miejsca zatrudnienia oraz zapotrzebowania na tego rodzaju fachowców. Tutaj murarstwo ogrodowe również może być korzystną perspektywą, jeśli dany murarz wyrobi sobie renomę, sam może dyktować ceny (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku). Wtedy jednak murowanie w ogrodzie musi być na naprawdę najwyższym poziome, a budowle wyróżniać kunsztem wręcz artystycznym.

 

Status społeczny murarza

 

Zawód murarza nie cieszy się specjalnym prestiżem, jest pozostałość po czasach PRL, kiedy to jakość budownictwa, mówiąc oględnie, nie stała na najwyższym poziomie. Wszystkie firmy budowlane były państwowe, a kradzieże na placach budów były na porządku dziennym. Wreszcie jest to przecież praca fizyczna, a te rzadko mają wysoki status w społeczeństwie.

 

Praca na własny rachunek

 

Murarze są najczęściej zatrudniani przez firmy budowlane. Niektórzy zakładają jednak własną działalność gospodarczą, wiąże się to z wykonywaniem indywidualnych zleceń i wyższymi zarobkami. Możliwa jest także praca w charakterze podwykonawcy dla większych firm. Żeby rozpocząć własną działalność zawodową murarz potrzebuje również odpowiedniego sprzętu. Murarstwo ogrodowe jest jedną ze specjalizacji, jakich może się podjąć działający na własny rachunek murarz. Murowanie w ogrodzie szczególnie pociąga tych fachowców, którzy lubią spokój i nie cierpią zamętu wielkich budów, tak się często szczęśliwie składa, że osoby tego typu są przy tym bardzo cierpliwe i sumienne, co bardzo pomaga we wznoszeniu perfekcyjnych, cieszących oko budowli ogrodowych.

 

Do usług jakie wykonują murarze na zlecenie zalicza się m. in.:

 • murowanie z cegły
 • murowanie z bloczków betonowych
 • murowanie z kamienia
 • wyburzanie ścian z cegły o grubości do 20 cm
 • wyburzanie ścian z cegły o grubości powyżej 20 cm
 • wyburzanie ścian, sufitów i podłóg z betonu o grubości do 20 cm
 • montaż ścianek działowych
 • montaż ścian nośnych
 • montaż okien
 • montaż parapetów wewnętrznych
 • montaż parapetów zewnętrznych
 • obróbka otworów okiennych
 • obróbka otworów drzwiowych
 • montaż ościeżnic
 • montaż drzwi wewnętrznych
 • montaż drzwi zewnętrznych

 

Ryzyko zawodowe

 

Z pracą murarza wiąże się ryzyko odniesienia wypadku na placu budowy. Najczęstsze, chociaż na szczęście najmniej groźne, wypadki to upuszczenie na nogę kamienia albo cegły. Zdarzają się też wypadki cięższe, dajmy na to upadek z wysokości albo skaleczenie ostrymi przedmiotami. Styczność z niektórymi materiałami budowlanymi np. cementem albo wapnem może wywoływać choroby płuc i innych narządów oddechowych, oczu oraz skóry. Niektóre urządzenia używane na budowie są podłączone do elektryczności i w przypadku ich awarii istnieje ryzyko porażenia prądem. Żeby uniknąć tego rodzaju nieszczęśliwych zdarzeń murarze przechodzą szkolenia z zakresu BHP i są zobowiązani do ścisłego przestrzegania zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.