Garaż jak murowany, czyli o murowanych garażach

meble ogrodowe

Prawie każdy dzisiaj posiada samochód, nie jest tajemnicą, że w naszym klimacie samochód garażowany będzie nam służył lepiej i dłużej. Zdecydowanie najlepsze są garaże murowane. Jeśli więc mamy odpowiednią ilość miejsca na naszej działce, możemy zdecydować się na murowanie w ogrodzie garażu.

 

Kwestia pierwsza – rozmieszczenie garażu na działce

 

Przede wszystkim należy zadbać o zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki, domu i innych obiektów, dla jakich realizowaliśmy murarstwo ogrodowe.
Odległość garażu od granicy działki to 4 m w przypadku ściany z oknem, 3 m dla ścian bez okien.
Jeśli długość garażu jest mniejsza niż 5,5 m a wysokość nie przekracza 3 m, można go postawić tuż przy granicy sąsiedniej działki lub w odległości 1,5 m od granicy.

 

Zastosowanie garażu

 

Trzeba przeanalizować do czego będzie nam służył garaż. Oprócz schronienia dla samochodu, garaż może być miejscem do majsterkowania, składzikiem na narzędzia, wiatą na drewno do kominka. Warto patrzeć w przyszłość i mieć świadomość, że ilość rzeczy które będziemy przechowywać w garażu, będzie z upływem lat rosnąć, dlatego warto zaplanować od razu nieco większą konstrukcję budynku, jeśli mamy na to tylko potrzebne miejsce.
Dobrze jeśli garaż jest wystarczająco szeroki, wtedy łatwiej jest parkować, wygodniej wysiadać i wsiadać do samochodu, wkładać do niego różne przedmioty czy wyciągać zakupy.
Warto pomyśleć też o miejscu na rower, motocykl czy kosiarkę do trawnika

 

Trzeb się też zastanowić, czy nie zbudować od razu garażu dwustanowiskowego albo przeznaczonego dla jeszcze większej liczby samochodów. Drugi samochód w w rodzinie to tylko kwestia czasu, a późniejsze murowanie w ogrodzie drugiego garażu może być problematyczne, może być wtedy konieczne burzenie budowli, które postawiliśmy w międzyczasie. Murarstwo ogrodowe często zmaga się z problemem braku wolnego miejsca i nieodpowiednim rozmieszczeniem budowli, dlatego warto planować zawczasu.

 

Dodatkowa przestrzeń pod dachem

 

Biorąc się za murarstwo ogrodowe garażu, warto się zastanowić nad tym, jak ma być skonstruowany dach. Niewątpliwie prostym i zarazem wygodnym rozwiązaniem jest konstrukcja z dachem dwuspadowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu otrzymujemy dodatkową przestrzeń, którą możemy wykorzystać na wiele sposobów. Najbardziej oczywistym wykorzystaniem tej przestrzeni jest uczynienie z niej składziku na różne rzeczy, których nie możemy przechowywać w domu, ale nie możemy ich również pozostawić pod gołym niebem. Mogą to być
narzędzia ogrodnicze, węże do podlewania, zapasowe opony, dla których jest to zresztą miejsce właściwe, jako że przecież stanowią część samochodu.

 

Ocieplanie i elewacja garażu

 

Murarstwo ogrodowe stawia przede wszystkim na efekt wizualny, każdy chce mieć w obejściu budynki cieszące oczy, ważne są jednak przy tym walory praktyczne. Garaż ozdobiony na przykład ozdobną elewacją z paneli kamiennych będzie wyglądał atrakcyjnie, ale ocieplony styropianem czy watą szklaną i następnie pokryty tynkiem elewacyjnym, będzie również atrakcyjny dla oka, a przy tym izolowany cieplnie.

 

Jeśli garaż będzie pełnił rolę warsztatu izolacja jest niezbędna, praca w zimnym pomieszczeniu nie należy do przyjemności. Jeśli nawet garaż posiada ogrzewanie, izolacja przyda się podczas letnich upałów, kiedy będzie nas chronić przed wysokimi temperaturami.

 

Dodatkowe okno i drzwi w garażu

 

Naturalne światło w garażu jest dobre dla oczu, zwłaszcza jeśli spędzamy w nim dużo czasu, zajęci majsterkowaniem, poza tym, to też oszczędność prądu. Warto się więc zastanowić czy nie zaopatrzyć garażu w okno. Dobrze jest wiedzieć, że porównując okna tej samej powierzchni, ale innych kształtów, więcej światła dostarczą nam okna wyższe.

 

Dodatkowe drzwi w garażu szczególnie przydadzą nam się w przypadku, gdy garaż łączy się z domem, wtedy, nie wychodząc w ogóle z domu do ogrodu, możemy wsiąść do auta i odjechać. Przydadzą się również wtedy, kiedy często zachodzimy do garażu, ale nie po to, by wyprowadzić samochód – nie musimy wtedy otwierać niepotrzebnie całej bramy. Ponadto porą zimową otwierając takie drzwi wypuszczamy znacznie mniej ciepłego powietrza z garażu, niż stałoby się to, gdybyśmy otworzyli na oścież całą bramę. Warto przemyśleć odpowiednie usytuowanie takich drzwi.

 

Brama garażowa

 

Murowanie w ogrodzie naszego garażu dobiegło końca. Pora teraz pomyśleć o odpowiedniej bramie garażowej. Brama jest bardzo ważna dla samej funkcjonalności, jak i estetyki naszego garażu. Najbardziej popularne są dwa rozwiązania konstrukcyjne bram:

 

Bramy uchylne – konstrukcja bardzo prosta i niezawodna w działaniu, zaletą jest to, że liczba rodzai wzorów wzorach i kolorów tych bram jest praktycznie nieskończona. Cieszą się bardzo dużą popularnością, a to ze względu na łatwość w montażu, wytrzymałości oraz cenę, która jest znacznie niższa niż bram segmentowych. Bramy tego rodzaju mogą być nieocieplane i ocieplane. Najprostsze i zarazem najpopularniejsze wersje są otwierane ręcznie, bardziej wybredni mogą wybrać wersje otwierane automatycznie, zazwyczaj mechanizm polega na wykorzystaniu silniczków elektrycznych.
Dodatkowym atutem jest, że brama uchylna może być wyposażona w drzwi przejściowe, jest wygodne rozwiązanie kiedy nie zamierzamy wyprowadzać samochodu, zapobiega też wychłodzeniu całego garażu.

 

Bramy segmentowe – najlepiej sprawdzają się w przypadku braku wolnego miejsca przed garażem, ich rozwiązanie konstrukcyjne łączy w sobie funkcjonalność i estetykę. Otwierają się pionowo, ku górze, segmenty składają się i chowają w przestrzeni nad bramą.